Geo - Karpaty - Utworzenie Polsko - Ukraińskiego Szlaku Turystycznego
  • Narodowy Uniwersytet Lwowski imienia Iwana Franki
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  • Narodowy Uniwersytet Lwowski imienia Iwana Franki
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  • Narodowy Uniwersytet Lwowski imienia Iwana Franki
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
Prev Next

Znakowanie szlaku GeoKarpaty.

Przygraniczne tereny Polski i Ukrainy to w dużej części fragment górskiego pasma Karpat, które swoim łukiem łączą wiele krajów. Granice państwowe, które na przestrzeni dziejów powstały i wielokrotnie się zmieniały dzielą góry pod względem kulturowym, etnicznym czy politycznym. Jest jednak wiele zjawisk i procesów które łączą te górskie krainy.

geo_2

Jedną z nich jest geneza utworzenia się długiego na ponad 1000 km łańcucha górskiego, którą można śledzić i poznawać poprzez geologię tego masywu. Teren przygraniczny Polski i Ukrainy łączy także wspólna historia związana z wydobyciem i przetwórstwem ropy naftowej. Kolebka światowego przemysłu naftowego to tereny okolic Krosna, Sanoka, Borysławia czy Bitkowa. Tutaj za sprawą Ignacego Łukasiewicza narodził się przemysł naftowy, który jak się później okazało stanowił główną siłę napędową rozwoju ludzkości przez kolejna dziesięciolecia.

bobrka_ccc

Na podstawie wieloletniej współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i Ukrainy kilka lat temu zrodził się pomysł połączenia najciekawszych miejsc związanych z geologią znajdujących się po obu stronach granicy.
Dzięki tej inicjatywie powstał projekt w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007 – 2013 „Geo-Karpaty – utworzenie polsko – ukraińskiego szlaku turystycznego”.
W ramach tego projektu założono wyznaczenie szlaku turystycznego, który ma pokazać ciekawe pod względem geologicznym miejsca. Ze względu na  przewodnią myśl szlaku: „W kolebce światowej petrochemii” projekt objął głównie swoim zasięgiem górzyste tereny województwa podkarpackiego w Polsce oraz tzw. Karpaty ukraińskie od Beskidów Skolskich po Czarnohorę na Ukrainie.

szkolenie Ua (39)

Dla sprawnego przeprowadzenia znakowania szlaku prace podzielono na kilka etapów.
W pierwszej fazie na podstawie dostępnej literatury naukowej zinwentaryzowano w terenie ponad 50 stanowisk geologicznych w Polsce. Następnie przeprowadzono badania terenowe, w których  uczestniczyli specjaliści oraz studenci z zakresu geologii, geografii i turystyki. Na tej podstawie stworzono bazę obiektów geoturystycznych oraz bazę obiektów noclegowych i gastronomicznych dopełniających szlak.
Wybrane po stronie polskiej miejsca zostały zweryfikowane w szerszym – międzynarodowym gronie aby jak najtrafniej dokonać ostatecznej kwalifikacji punktów geoturystycznych do oznaczenia tablicami.

DSCN6176
Przy wyborze brano pod uwagę kilka istotnych czynników takich jak:
wartość naukowa, unikatowość, dostępność komunikacyjna, bezpieczeństwo i inne.
Z racji, iż ogólnie jest to szlak monotematyczny zwrócono również uwagę aby wybrać różne elementy z zakresu nauk geologicznych jak wychodnie skalne, odsłonięcia  – profile, źródła mineralne i wycieki ropy. Aby mógł powstać szlak, tak dobrano punkty, by tworzyły one logiczny ciąg. Poruszać się można po nim różnymi środkami komunikacyjnymi i docelowo trafić w rejon najbardziej uczęszczanego przejścia granicznego pomiędzy Polską a Ukrainą w Medyce koło Przemyśla.
Głównym elementem oznaczenia szlaku w Polsce  są metalowe tablice informacyjne ustawione w pobliżu każdego z punktów. Mają one zainteresować tematem w szerszym – międzynarodowym wymiarze na poziomie przeciętnie wykształconego człowieka.

DSC_0381

Oprócz krótkiej informacji o każdym z punktów zawierają informacje ogólną o całym szlaku. W większości przypadków są jednym fachowym nośnikiem informacji o obiekcie. Ich konkretne lokalizacje są tak dobrane w każdym z punktów, aby mogły jak najlepiej spełniać swoje funkcje. Uzupełnieniem oznaczenia w terenie jest literatura oraz materiały do pobrania ze specjalnie stworzonej strony internetowej na której znaleźć można poszerzone informacje o szlaku i bazy danych o obiektach.

Kalendarz
Listopad 2017
P W Ś C P S N
« wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Ten portal został zrealizowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tego portalu leży wyłącznie po stronie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie i Narodowego Uniwersytetu Lwowskiemu imienia Iwana Franki i nie może być w żadnym wypadku traktowane jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.
Website Security Test