Geo - Karpaty - Utworzenie Polsko - Ukraińskiego Szlaku Turystycznego
  • Narodowy Uniwersytet Lwowski imienia Iwana Franki
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  • Narodowy Uniwersytet Lwowski imienia Iwana Franki
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
  • Narodowy Uniwersytet Lwowski imienia Iwana Franki
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie
Prev Next

Leski kamień

Grzęda skalna o długości około 220 m przebiegająca w kierunku NW-SE. Pierwotny kształt skały zachowany jest tylko w górnej części odsłonięcia w formie 8 metrowej baszty, której ściany to spękania ciosowe. Na południowo-zachodniej ścianie widoczne są efekty procesów wietrzeniowych: eksofliacji – złuszczenia i tafonizacji – wietrzenia na skutek krystalizacji soli, prowadzącego do powstawania systemu wgłębień przypominających plaster miodu. W górnej części baszty widoczna jest oddzielność płytowa (cios odprężeniowy). Baszta otoczona jest głębokim wyrobiskiem kamieniołomu, który od wieków dostarczał materiału dla okolicznych budowli min.: zamku, kościoła i synagogi w Lesku. Wykorzystywano go do budowy Twierdzy Przemyśl, rozpoczętej w roku 1854 oraz infrastruktury kolejowej w latach 1856-1884, w czasie budowy linii kolejowych: Kraków-Lwów, Łupków-Przemyśl, Żywiec- Stanisławów, Lwów – Stanisławów.

Leski Kamień zbudowany jest ze średnioziarnistych, słabo wysortowanych, oligoceńskich piaskowców warstw krośnieńskich, tworzących południowo-zachodnie skrzydło antykliny Sanoka, zapadających pod kątem 25o ku południowemu zachodowi. Te gruboławicowe piaskowce o ponad 20 m miąższości i węglanowym spoiwie to turbidyty – osady prądów zawiesinowych, spływających po skłonie kontynentu do oligoceńskiego zbiornika morskiego. Sedymentacja warstw krośnieńskich zachodziła w czasie narastania ruchów górotwórczych w Karpatach i jest ostatnim etapem gromadzenia się osadów, które po zdeformowaniu i wypiętrzeniu utworzyły Karpaty Zewnętrzne. Osad do rejonu leskiego przynoszony był od zachodu, od tzw. kordyliery śląskiej i stopniowo zasypywał niżejległe warstwy menilitowe, bogate w materię organiczną, które stały się źródłem węglowodorów. Piaskowce warstw krośnieńskich są jedną z ważniejszych skał zbiornikowych złóż ropy i gazu w rejonie Sanoka.

Informacje

KrajPolska
WojewództwoPodkarpackie
PowiatLeski
Atrakcyjność turystycznaduża
Dostępność obiektułatwo dostępny
GPSN49 28 04.3 E22 21 25.0

mapa

Kalendarz
Listopad 2017
P W Ś C P S N
« wrz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Ten portal został zrealizowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Odpowiedzialność za zawartość tego portalu leży wyłącznie po stronie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie i Narodowego Uniwersytetu Lwowskiemu imienia Iwana Franki i nie może być w żadnym wypadku traktowane jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.
Website Security Test